نماد زی کش

زی کشZEC

#کوین

قیمت زی کش Zcash

-2.21%
30.1 $
تومان
$28.9
$31
بالاترین قیمت زی کش امروز31 $
پایین‌ترین قیمت زی کش امروز28.9 $
حجم معاملات168,789 $
حجم معاملات ارز5,061,434

نمودار قیمت لحظه‌ای زی کش

توضیحات بیشتر

خرید زی کش ZEC به همراه قیمت لحظه ای، نمودار و تحلیل

خرید زی کش در صرافی تاپ کنز، به راحتی و به صورت آنلاین میتوانید ارز زی کش ZEC خرید و فروش کنید.

ارز زی کش چیست؟

ارز zec یک ارز دیجیتال محبوب با بلاک‌چین غیرمتمرکز است که به دلیل تمرکز بر حریم خصوصی شناخته شده است. در دنیای متنوع ارزهای دیجیتال، کاربرد اکثر پروژه‌های بلاک ‌چین شبیه به هم است و فقط تعداد کمی از این ارزها با دارابودن قابلیت‌های منحصربه‌فرد، خود را از دیگر ارزهای دیجیتال جدا کرده‌اند. یکی از این ارزهای منحصربه‌فرد، ارز زی کش (zec) است. خیلی‌ها معتقداند که زی کش باید جایگزین بیت کوین شود؛ چراکه مانند بیت کوین، به ‌صورت متن‌باز فعالیت می‌کند؛ اما در زمینه حفظ حریم خصوصی، با بیت کوین تفاوت‌های چشم‌گیری دارد. همه این موارد نشان از اهمیت بالای زی کش دارد؛ بنابراین به عنوان یک فعال یا سرمایه‌گذار در زمینه‌ی ارزهای دیجیتال، بدیهی است که باید با زی کش آشنایی داشته باشید. به همین دلیل ما در این مقاله به معرفی و بررسی ارز zec می‌پردازیم.

ارز zec چیست؟

قبل‌از ارز zec، ارزهای رمزنگاری‌شده عمدتا به‌گونه‌ای طراحی می‌شدند که مانند بیت ‌کوین (BTC) با نام مستعار باشند، به این معنی که داده‌های مربوط به میزان مبادله کاربران، آدرس‌هایی که پول را به آن ارسال می‌کردند و آدرس‌هایی که از آن‌ها وجوه دریافت می‌کردند، همیشه در بلاک چین ثبت می‌شد تا همه ببینند. به همین دلیل زی کش در سال 2016، زمانی که گروهی از دانشمندان تصمیم گرفتند که می‌خواهند ارز دیجیتالی مشابه بیت‌ کوین با برخی ویژگی‌های اضافی ایجاد کنند، ظهور کرد. ارز زی کش از طریق پیشرفت‌های رمزنگاری به کاربران اجازه‌ی ناشناس‌بودن اختیاری در هنگام تراکنش‌ها را می‌دهد. به این صورت که به کاربران اجازه می‌دهد سطح ناشناس‌بودن موردنظر خود را انتخاب کنند و دو نوع آدرس را ارائه می‌دهد؛ آدرس‌های شفاف که در بلاک چین ظاهر می‌شوند و آدرس‌های محافظت‌شده که چنین نیستند. در ادامه به بررسی مختصری از تاریخچه زی کش می‌پردازیم.

 

تاریخچه زی کش

ارز zec از پایگاه کد اصلی بیت کوین، فورک شده است. در سال 2014، الی بن ساسون (Eli Ben-Sasson)، الساندرو چیزا (Alessandro Chiesa)، کریستینا گارمن (Christina Garman) و عده‌ای دیگر، معتقد بودند که در نحوه ردیابی تراکنش‌ها از طریق بلاک چین بیت کوین نقص‌های امنیتی وجود دارد. به همین دلیل، آن‌ها ارز دیجیتالی با نام Zerocash را معرفی کردند. دانشمندان در سال 2015، شرکت Zerocoin Electric Coin را ایجاد کردند. در سال 2016، نام ارز دیجیتال به Zcash تغییر کرد و این شرکت هم به‌عنوان شرکت Electric Coin تغییر نام داد. 

زی کش از پروتکل امنیتی zk-SNARK استفاده می‌کند تا اطمینان حاصل کند که طرفین درگیر در یک تراکنش، بدون افشای هیچ‌گونه اطلاعاتی برای یکدیگر یا شبکه تایید می‌شوند. در واقع زی کش تلاش می‌کند تا فقدان حریم خصوصی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارد را برطرف کند. در روزهای اولیه بازار رمزارزها، مردم به اشتباه تصور می‌کردند که تراکنش‌های آن‌ها خصوصی است؛ اما در واقعیت، برعکس بود. به همین علت ارز zec ایجاد شد تا به کاربران این امکان را بدهد که تراکنش‌های ناشناس را از طریق سیستم‌های منحصربه‌فرد شبکه انجام دهند.

مزایای ارز zec

ارز zec یک متحد قدرتمند برای کسانی است که در بازار به دنبال حفظ حریم خصوصی هستند و به‌طور مداوم در بین 20 ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار باقی می‌ماند. این ارز قدرتمند مزایای ارزشمندی را در اختیار بازار قرار می‌دهد. کاربران می‌توانند با اطمینان خرید، سرمایه‌گذاری و تراکنش‌های مالی را انجام دهند؛ چراکه این شبکه تراکنش‌هایی شفاف و محرمانه، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در ادامه به برخی از بهترین مزایای ارز زی کش اشاره می‌کنیم.

 

حریم خصوصی

به‌طور کل، اساس زی کش بر پایه حفظ حریم خصوصی است. این رویکرد برای اولین بار در بازار از طریق ارز zec به وجود آمد و همین موضوع  به زی کش کمک کرده است تا از زمان پیدایش خود به‌عنوان یک ارز دیجیتال برتر باقی بماند.

 

قابلیت تعویض

تعویض‌پذیری زمانی اتفاق می‌افتد که ارزی داشته باشید که می‌توان آن را با هر ارز دیگری مبادله کرد و رمزگشایی از یکدیگر غیرممکن است. ارز فیات یک نمونه تقریبا نزدیک از قابلیت تعویض‌پذیری است. ارز فیات قابلیت تعویض واقعی را ندارد؛ چراکه این ارز دارای شماره سریال‌های شخصی است که می‌تواند برای ردیابی این وجوه استفاده شود. زی کش این کار را بدون این شماره‌های سریال انجام می دهد که به‌طور چشم‌گیری قابلیت تعویض این ارز دیجیتال را تضمین می‌کند و ردیابی آن توسط کاوشگران بلاک چین، تقریبا غیرممکن می‌شود.

 

کمبود

کمبود یک مزیت دیگر برای سرمایه گذاران ارز zec است؛ چراکه تنها 21 میلیون ارز زی کش در طول عمر پروژه صادر خواهد شد.

 

مقیاس‌پذیری

ارز zec می‌تواند تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از بیت کوین پردازش کند، در نتیجه مقیاس‌پذیرتر است. نگرانی‌های مربوط به مقیاس‌پذیری همچنان کاربران بیت کوین را آزار می‌دهد و موجب بالارفتن کارمزها و ایجاد تاخیر هنگام انجام تراکنش‌ها می‌شود. زی کش توانسته برخی از سیستم‌ها را تغییر دهد و به این ترتیب عملکرد بیت کوین را بهبود بخشد.

 

امنیت

زی کش به دلیل تعهد خود نسبت به امنیت شهرت پیدا کرد. این پروژه با استفاده از یک رویکرد علمی بررسی‌شده، توسعه یافته است. این استراتژی، ارز zec را به یکی از امن‌ترین ارزهای دیجیتال در بین ارزهایی که تاکنون وارد بازار شده است، در زمینه حفظ حریم خصوصی تبدیل کرده است.

 

ارز زی کش چگونه کار می‌کند؟

درصورتی‌که قصد خرید ارز zec و سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارید، بهتر است قبل از آن با نحوه عملکرد زی کش آشنا شوید. زی کش به گونه‌ای طراحی شده است که کارآمد، ایمن و ناشناس باشد و از چند جهت متفاوت است. این ارز دیجیتال یکی از معدود ارزهایی است که امکان ناشناس‌بودن واقعی را برای کاربران فراهم می‌کند. این شبکه به کاربران این امکان را می‌دهد که درصورت تمایل به حفاظت بیشتر، تراکنش‌های خصوصی را انتخاب کنند. قابل ذکر است که فقط تراکنش‌های خصوصی قابل مشاهده نیستند و همه تراکنش‌هایی که به صورت عمومی انجام می‌شوند، توسط هر کسی که شبکه را بررسی می‌کند، قابل مشاهده است. تراکنش‌های معمولی زی کش شامل آدرس ارسال، آدرس دریافت، موجودی حساب و یک کارمزد تراکنش کم است. این اطلاعات در طول عملکرد تراکنش‌های خصوصی متفاوت است.

خرید ارز zec

اگر قصد خرید ارز zec را دارید، قبل‌از هر چیز باید اطلاعاتی درباره قیمت ارز zec داشته باشید. ارز زی کش در سال 2016، با نماد اختصاری zec وارد بسیاری از صرافی‌های معتبر شد. در سال 2017، قیمت ارز zec برابر با 30 دلار بود و در سال 2018، به 866 دلار هم رسید. به هر حال قیمت ارز zec هم مانند سایر ارزهای دیجیتال، تحت تاثیر عوامل مختلف، نوساناتی داشته است؛ اما برخی از کارشناسان معتقداند که در بسیاری از مواقع، تغییرات قیمت ارز zec تحت‌تاثیر تغییرات قیمتی دیگر ارزهای دیجیتال قرار نمی‌گیرد.

قدم بعدی در جهت سرمایه‌گذاری در زمینه ارز zec، شناخت صرافی‌ها و کیف‌پول‌های مطمئن و معتبر است. برخی از صرافی‌های بین‌المللی برای خرید ارز zec عبارتند از:

  • صرافی بایننس (Binance)

  • صرافی کراکن (Kraken)

  • صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)

  • صرافی کوکوین (kucoin)

  • صرافی پولونیکس (Poloniex)

همچنین کیف‌پول‌های زیادی برای نگهداری ارز zec وجود دارند که تعدادی از آن‌ها عبارتند از:

  • لجر نانو اس (Ledger Nano S) و ترزور (TREZOR) که از بهترین کیف‌پول‌های سخت‌افزاری هستند.

  • جکس، بهترین کیف‌پول نرم‌افزاری برای iOS است.

  • Freewallet بهترین کیف‌پول اندرویدی است؛ اما به دلیل متن‌بازنبودن، زیاد قابل‌اعتماد نیست.

فراموش نکنید که همیشه ذخیره ارز دیجیتال خود در کیف پول‌های سخت‌افزاری، امن‌ترین گزینه در نظر گرفته می‌شود.