نماد دی وای دی ایکس

دی وای دی ایکسDYDX

#توکن

قیمت دی وای دی ایکس dYdX

7.37%
3.569 $
تومان
$3.216
$3.569
بالاترین قیمت دی وای دی ایکس امروز3.569 $
پایین‌ترین قیمت دی وای دی ایکس امروز3.216 $
حجم معاملات4,320,751 $
حجم معاملات ارز14,747,387
توضیحات بیشتر

خرید ارز دی وای دی ایکس DYDX به همراه قیمت لحظه‌ای، نمودار و تحلیل

خرید DYDX از صرافی تاپ کنز، به راحتی و به صورت آنلاین میتوانید ارز DYDX دی وای دی ایکس خرید و فروش کنید.

ارز دیجیتال دی وای دی ایکس چیست؟

ارز DYDX  یک صرافی غیرمتمرکز است که روی شبکه اتریوم ساخته شده است و ابزارهای مالی کلیدی مانند معاملات دائمی، مارجین، معاملات لحظه‌ای و همچنین وام‌گرفتن و قرض‌دادن را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. قبلا انجام برخی تراکنش‌ها مانند معاملات مارجین و ... توسط صرافی‌های متمرکز مانند بایننس انجام می‌شد. بعداز آن صرافی غیرمتمرکز DYDX اقدام به عرضه این قابلیت‌ها کرد؛ پس با توجه به کاربردهای این ارز دیجیتال، برای سرمایه‌گذاران و فعالان حوزه ارزهای دیجیتال، بسیار مهم است که با این ارز آشنایی داشته باشند. به همین دلیل ما در این مقاله سعی داریم به معرفی ارز DYDX و بررسی آن بپردازیم و اطلاعات مفید و کاربردی در رابطه با این ارز را در اختیار شما قرار دهیم.

همه چیز درباره ارز DYDX

dYdX یک صرافی غیرمتمرکز برجسته است که در حال‌حاضر از معاملات دائمی پشتیبانی می‌کند. ارز DYDX  روی قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین اتریوم و با استاندارد ERC20 اجرا می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد بدون واسطه معامله کنند. قرض‌دادن و وام‌گرفتن غیرمتمرکز در حال‌حاضر در DeFi از طریق پلتفرم‌های محبوبی مانند MakerDAO و Compound انجام می‌شود؛ اما dYdX بر ساخت ابزارهای معاملاتی پیشرفته‌تر متمرکز شده است. مانند سایر محصولات DeFi، پروتکل dYdX برای همه در دسترس است تا بتوانند از آن استفاده کنند و بر اساس آن، دارایی‌های کاربران توسط قراردادهای هوشمند، به جای افراد مدیریت شوند.

 

ارز DYDX چگونه کار می‌کند؟

قبل‌از خرید ارز dydx و سرمایه‌گذاری در این زمینه، لازم است تا با نحوه کارکردن آن آشنا شوید. این ارز دیجیتال از قراردادهای هوشمند برای خدمات خود استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند در پلتفرم آن، بدون نیاز به شخص ثالث یا واسطه معامله کنند. قراردادهای هوشمند به این معنی است که در صرافی dYdX وجوه 100 درصد تحت کنترل کاربر است. از طریق قراردادهای هوشمند، کاربران می‌توانند سپرده‌ها، برداشت‌ها و تراکنش‌ها را در هر زمانی و بدون نیاز به واسطه انجام دهند. کاربران فقط باید کارمزد معامله را بپردازند که در پلتفرم توزیع می‌شود.

در صرافی dYdX، هر دارایی دارای استخر وام مخصوص به خود است که قراردادهای هوشمند را در آن مدیریت می‌کند. هنگامی‌که کاربران دارایی‌های خود را به یک استخر خاص واریز می‌کنند، به یک وام‌دهنده تبدیل می‌شوند و سود منفعل به دست می‌آورند. سپس وام‌گیرندگان می‌توانند دارایی‌ها را از استخر خاص وام بگیرند. این تعامل بین وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان، عرضه و تقاضا را تعیین می‌کند که بر نرخ بهره هر دارایی تاثیر می‌گذارد.

زمانی‌که کاربر بخواهد از یک مجموعه دارایی مشخص وجوه قرض کند، باید وثیقه تعیین کند. dYdX از یک پروتکل خاص مرتبط با وثیقه برای محافظت از وام‌دهندگان در برابر وام‌های پرخطر استفاده می‌کند؛ بنابراین، نسبت وثیقه اولیه باید حداقل 125% باشد. به‌عنوان مثال، فرض کنید کاربری می‌خواهد 100 دلار اتریوم وام بگیرد. برای انجام این کار، کاربر باید 125 دلار از یک دارایی پشتیبانی‌شده دیگر را وثیقه کند تا اجازه وام‌گرفتن داشته باشد. به این ترتیب این صرافی از دارایی‌های وام‌دهندگان محافظت می‌کند.

 

ارز DYDX چه ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد؟

 

استخرهای استیکینگ

دو نوع استخر وجود دارد که توسط پلتفرم dYdX ارائه می‌شود:

استخرهای ایمنی که یک شبکه ایمن برای کاربرانی ایجاد می‌کنند که توکن‌های DYDX خود را استیک می‌کنند. استخرهای ایمنی این اطمینان را ایجاد می‌کنند که کاربران DYDX با توجه به میزانی از دارایی خود که استیک کرده‌اند، پاداش متناسب را دریافت کنند. با‌این‌حال، کاربران اگر قصد خارج‌کردن دارایی خود از این استخرها را دارند، باید 14 روز منتظر بمانند و همچنین قبل‌از پایان دوره فعلی، درخواست خود را ارسال کنند.

استخرهای نقدینگی که دو هدف اصلی دارند؛ تشویق بازارسازان حرفه‌ای به سرمایه‌گذاری در این پلتفرم و ارائه اثرات شبکه نقدینگی؛ سازندگان بازار، بازارهای جدیدی را بر روی پروتکل dYdX Layer 2 ایجاد خواهند کرد و سهامداران ارز DYDX متناسب با توکن‌های‌ سهام خود در استخر، پاداش دریافت خواهند کرد که می‌تواند پس‌از یک دوره 14 روزه و در طول دوره جاری، بازپرداخت شود.

 

جوایز برای دارندگان  DYDX 

دارندگان توکن DYDX از طریق پلتفرم dYdX می‌توانند سه نوع پاداش دریافت کنند:

پاداش استخراج معطوف به گذشته

این دسته از جوایز بین کاربران dYdX که روی پروتکل لایه 2 dYdX معاملات خود را انجام می‌دهند و دسته دیگری از کاربران که برای مدتی طولانی از این پلتفرم استفاده کرده‌اند، توزیع می‌شود. میزان پاداش‌ کسب شده توسط کاربران، به فعالیت کلی و سطحی که به آن تعلق دارند وابسته است. در حال‌حاضر با برداشته‌شدن محدودیت‌های انتقال اولیه، این دسته از پاداش‌ها را می‌توان دریافت کرد.

 

 پاداش‌های معاملاتی

از پاداش‌های معاملاتی در جهت تشویق معامله‌گران ارزهای دیجیتال برای استفاده از پروتکل لایه 2 dYdX، سرعت‌بخشیدن به فرایند نقدینگی بازار و افزایش محبوبیت dYdX استفاده می‌شود. پاداش معاملاتی dYdX در اختیار هر معامله‌گری که با پروتکل لایه ۲ dYdX معامله می‌کند، قرار خواهد گرفت. میزان این پاداش‌ها هم به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فعالیت و حجم معاملات اشاره کرد.

 

پاداش ارائه دهنده نقدینگی

کاربرانی که دارای آدرس اتریوم فعال هستند، زمانی‌که بتوانند حداقل حجم سازنده 5% را در دوره قبلی حفظ کنند، پاداش ارائه‌دهنده نقدینگی دریافت خواهند کرد. پس‌از یک دوره ۲۸ روزه، به ارائه‌دهندگان نقدینگی، توکن‌های DYDX پاداش داده می‌شوند و به‌مدت پنج سال ادامه خواهد داشت. تسریع نقدینگی بازار DYDX در بلندمدت، هدف اصلی از ارائه این دسته از پاداش‌ها است.

 

حاکمیت

دارندگان ارز DYDX می‌توانند بخشی از فرایند حاکمیت باشند و انجام تغییراتی را در پروتکل لایه 2 پیشنهاد دهند. برخی از مواردی که دارندگان DYDX در رای‌دادن به آن‌ها دخیل‌اند، عبارتند از:

تعریف پرداخت‌های استخر ایمن در صورت وقوع ضرر

تنظیم‌کردن پارامترهای ریسک برای پروتکل لایه 2

رای‌دادن در مورد گنجاندن لیست‌های جدید توکن در پروتکل لایه 2 

قراردادهای دولتی

رای‌دادن در زمینه اضافه‌شدن سازنده‌های بازار، به مجموعه سهام نقدینگی

 

تخفیف در کارمزد معاملات

دارندگان ارز DYDX بر اساس تعداد توکن‌هایی که در کیف‌پول خود نگه‌داری می‌کنند، از تخفیف‌های کارمزد معاملاتی بهره خواهند برد.  به‌عنوان مثال، کاربری با داشتن بیش‌از 10000 توکن در کیف‌پول خود، از 15% تخفیف در کارمزد معاملات استفاده می‌کند.

 

خرید dydx از چه طریقی انجام می‌شود؟

اگر قصد خرید ارز dydx را دارید، ابتدا باید نسبت به سیر تغییرات قیمت آن آگاهی داشته باشید. این ارز هم مانند سایر رمزارزها از نوسانات قیمت در امان نیست. اواخر سپتامبر 2021، قیمت ارز dydx به 28 دلار رسید و روندی نزولی را در پیش گرفت. با این حال پیش‌بینی شده است که در آینده‌ای نزدیک، قیمت ارز dydx به 50 دلار خواهد رسید؛ اما قطعا تحقق این موضوع به عوامل زیادی بستگی دارد. پس‌از اقدام به خرید ارز dydx، حتما شاخص‌های بازار را در نظر داشته باشید.

بعد‌از آن لازم است بدانید که چه صرافی‌ها و کیف‌پول‌هایی از این ارز پشتیبانی می‌کنند. به دلیل محبوبیت و عملکرد خوب ارز DYDX صرافی‌های زیادی از جمله بایننس، بای‌بیت، کوکوین، ام‌ای‌ایکس‌سی و ... از این ارز پشتیبانی می‌کنند. همچنین برای نگه‌داری و ذخیره‌کردن این ارز دیجیتال می‌توانید از کیف‌پول‌های متاماسک، تراست والت، کوین‌بیس، کیف‌پول سخت‌افزاری لجر (Nano S، Nano X) و ترزور و ... استفاده کنید.

سخن نهایی درباره ارز در حال بلوغ DYDX

dYdX دارای رقبای زیادی به‌عنوان پروتکل وام‌دهی و استقراض است؛ اما در مقایسه با رقبای خود، نرخ بهره وام و استقراض dYdX متوسط ​​است. در هر صورت، نرخ بهره dYdX ممکن است رقابتی‌تر شود؛ چراکه کاربران بیشتری از خدمات وام‌دهی و استقراض آن استفاده می‌کنند و همین امر بر قیمت ارز dydx هم تاثیر خواهد گذاشت. با‌این‌حال این مورد به‌هیچ‌وجه از اهمیت این ارز کم نخواهد کرد، طوری‌که می‌توان عملکرد آن را نشانه‌ای از یک بازار در حال بلوغ دانست.

  1.